Juta Mazurczyk - refleksolog.

   

Od najmłodszych lat pragnęła nieść pomoc ludziom. Najpierw chciała realizować się w medycynie
w służbie chorym. Została pielęgniarką, pracowała kilka lat w szpitalu. Wymogi codziennego życia, wychowywanie dzieci oraz problemy zdrowotne zmusiły ją jednak do rezygnacji z pracy zawodowej. Nie poddała się, wierzyła w swoje powołanie. Cierpienia innych nadal bardzo ją obchodziły. Zainteresowała się stopami. Poznawała sukcesywnie różne techniki masażu.
Do poszukiwań dopingowały ją pozytywne efekty pracy. Trafiła na refleksologię. Przeszła szkolenie w zakresie metody opracowanej przez Eunice Ingham, która stała się niejako wzorem dla Juty.

Juta pracowała z pacjentami i doskonaliła swoje umiejętności, stale poszukując ulepszeń. W ten sposób zetknęła się z Międzynarodową Akademią Refleksologii i Terapii Meridianowej założoną
w Johannesburgu przez Inge Dougans – twórczynię unikalnej metodyki, bazującej na teorii meridianowej i  pracy na punktach refleksologicznych ciała człowieka. To było to! Odbyła kilka stopni szkolenia w Akademii i w roku 2002 uzyskała tytuł dyplomowanego refleksologa. Jest w częstym kontakcie z Inge. Bierze udział we wszystkich seminariach i warsztatach przez nią prowadzonych w Polsce i nie tylko . Od roku 2006 współpracuje z polskim oddziałem Akademii w Warszawie (IARAMT), jedynym ośrodkiem w Polsce upoważnionym przez Inge Dougans do nauczania refleksologii w jej imieniu.  Jako koordynator regionalny organizuje szkolenia z zakresu refleksologii stóp i głowy w Tychach/Mikołowie. Sama również prowadzi zajęcia ze słuchaczami.

Dzięki stałemu kontaktowi z pacjentami ( wykonała już kilka tysięcy zabiegów i nadal je wykonuje) zebrała ogromny bagaż doświadczeń i spostrzeżeń, którymi chętnie dzieli się z uczestnikami szkoleń oraz z innymi refleksologiami, korzystając także z ich doświadczeń.

Nie bagatelizuje znaczenia innych technik terapeutycznych takich, jak np. Reiki. Dużą wagę przywiązuje do czynników emocjonalnych oraz oddziaływania świadomości na stan naszego zdrowia. Odbyła m.in. cykl szkoleń z biologii totalnej (Recall Healing), organizuje regularne spotkania poświęcone omówieniu wpływu emocji na stan zdrowia człowieka.

W ten sposób niesienie pomocy ludziom, jej życiowa pasja i najwyższa wartość, stały się rzeczywistością.

 

Refleksologia to nauka o refleksach znajdujących się na stopach i dłoniach każdego człowieka, odpowiadających wszystkim organom, gruczołom i częściom ciała. Jej historia sięga 5000 lat. Znana była na wschodzie i na zachodzie. Za "Matkę" współczesnej refleksologii uważana jest fizykoterapeutka Eunice Ingham, która opierając się na teorii strefowej opracowanej przez amerykańskiego lekarza dr W.H Fitzgeralda, opracowała mapy stóp i rąk, precyzyjnie zaznaczając na nich punkty powiązane z poszczególnymi gruczołami i organami ciała ludzkiego.

Refleksolog pracując w specyficzny sposób kciukiem i pozostałymi palcami na refleksach, rozluźnia cały organizm, łagodzi stres, zmniejsza napięcie, poprawia krążenie, a co za tym idzie doprowadza do lepszego odżywiania komórek. Wyzwala w ten sposób w organizmie procesy autoregeneracji - ciało oczyszcza się z nagromadzonych toksyn, wzmacnia się system immunologiczny, wracając do prawidłowej funkcji. 
   Zabiegi refleksologii nie są metodą leczniczą i w żadnych wypadku nie stanowią alternatywy dla współczesnej medycyny konwencjonalnej. Z całą pewnością mogą być jednak uznane za metodę wspomagającą pracę lekarza w przywracaniu człowieka do zdrowia, jak również poprawiającą odporność organizmu, a więc zapobiegającą powstawaniu chorób. 
   Typowy zabieg trwa ok. 60 minut. Jeżeli zabiegu nie można wykonać na stopach, robi się go na dłoniach. 
 
   Ciekawostki z dziedziny refleksologii!!
- W Japonii sieć klinik "Królewska Droga" przyjmuje miesięcznie ponad 14 tys. pacjentów, a tamtejszą szkolę refleksologii kończy rocznie 2 tys. studentów. 
- W Wielkiej Brytanii w sieciach aptek firmy Boots klient kupujący leki otrzymuje jako premię bezpłatny zabieg refleksoterapii. Taką samą reklamę zastosowały linie lotnicze "Virgin".